manyrismus
manyrismus
manyrismus

Manýrismus vznikl od slova maniera (manýra), nejprve byla díla tímto slovem označována kritiky pohrdavě. Jednolo o jakýsi odklon od řádu. Což odráží i dobu, která byla plná změn. Mění se křesťanství, filozofie a nedávno se byla objevena Amerika. Díla byla ztvárněná uhlazenou a elegantní formou, ale v jejich obsahu se skrývala citová nevyrovnanost, napětí a drama. Měřítko i perspektiva byli deformovány, postavy prodloužené a v přehnaných pózách. Manýrismus je často spojován s něčím přehnaným, neobvyklým.

Pohřeb hraběte Orgaze

Namaloval jej malíř řeckého původu Doménikos Theotokópoulos, známý jako El Greco. Tento obraz je považován za jeho nejlepší a nejkomplikovanější práci. Je plný skrytých významů a postav. Zobrazuje ukládání šlechtice ze 14. století k věčnému odpočinku a jeho přijetí do nebe Pannou Marií. Obraz je rozdělen na Zemi a Nebe – světský a duchovní svět. Ten světský ve spodní části je více kontrastní a barevný, nad řadou truchlících postav v horní části je více mlžné nebe se svatými.

Rudolf II. jako Vertumnus

Autorem obrazu je italský malíř Giuseppe Arcimboldo. Byl velice oblíbený, protože maloval neobvyklé a ve své době originální portréty. Podobizny lidí na na svých obrazech skládal ze zeleniny, ovoce, květin nebo různého nářadí. Stal se dokonce dvorním malířem na císařském dvoře v Praze. Říká se, že Rudolf II. byl povahově velmi nestálý, proto jej Arcimboldo namaloval jako boha Vertumnuse. Tento bůh má za úkol střežit střídání ročního období a je bohem všech změn. Tím malíř skrytě vyjádřil císařovu povahu, která byla velice nestálá.

Celliniho slánka

Slánka je nádoba na sůl a pepř. Tahle, kterou vyrobil italský zlatník, sochař a spisovatel Benvenuto Cellini je luxusní zlatnické dílo. Jsou na ní řecké mytologické postavy boha moří Poseidóna a bohyně země Démétér. Slánka je vyrobena ze slonoviny, válcovaného zlata a smaltu. Benvenuto Cellini byl velmi impulzivní člověk a navíc byl podezřelý z homosexuality, což byl v jeho době těžký zločin. Slánka byla vystavena v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni, ale dne 11. května 2003 byla z muzea ukradena. Nakonec byla opět nalezena, její lupič se přiznal, že ji zakopal u města Zwettl nedaleko českých hranic.